Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Soru: Thermomass Yapı Sistemini Nedir?

 

Cevap: Thermomass Yapı Sistemi kompozit yalıtımlı beton sandviç duvarlar oluşturmak için patentli bir konnektörün ve önceden delikleri hazırlanmış yalıtımın da içerisinde bulunduğu, Yerinde Döküm, Precast, Çift Duvar yada Moduler Precast methodlarının kullanıldığı yapı sistemidir. Yüksek mukavemetli, düşük iletkenlikli ve kimyasal dirençli fiber kompozit konnektörler, iki kabuk beton ve ortalarında bulunan Dow STYROFOAM marka delikleri önceden hazırlanmış polistren yalıtımı bir arada tutar. 

 

 

Soru: Neden Thermomasss Yapı Sistemi Kullanılmalı?

 

Cevap: Thermomass Yapı Sistemi, iki kat beton arasında yüksek kaliteli, sert yalıtım yerleştirir ve yapısal olarak üç katmanı birbirine bağlar. Bu inşa edilen duvarın yalnız beton olmasına kıyasla önemli ölçüde R-değerini artırır. Yalıtımısız 200mm kalınlığında ki betonarme duvar 0.080 m2* K/W R-değerine sahipken, Thermomass Yapı Sistemi içerisinde kullanılan 50mm kalınlığında ki polistiren yalıtım 1.429 m2 *K/W R-değerine sahiptir.

 

Bugünün enerji bilinçli bölgelerin çoğunda geçerli bir yapı malzemesine sahip olabilmek için, bir beton duvarın mutlaka izole edilmesi gerekir.  Thermomass Yapı Sistemi bina sahibine uygun maliyetli, sağlam ve enerji verimli bir yapı sağlamakla beraber çevreci yaklaşımı ile doğadaki sera gazlarının azalmasına yardımcı olur. 

 

 

Soru: Neden yalıtımın sandivic betonların arasında olması önemlidir?

 

Cevap: Beton tabakalar, termal kütle sağlar. Bu sayede beton önemli miktarda termal enerjiyi depolayabilir ve yapının duvarlarından ısının geçmesini geciktirir. Bina iç ortamını çevreleyen ısı yalıtım tabakası önünde ki beton kütle iç ortamda bulunan aydınlatma, bigisayar, elektrikli ev aletlerinden veya güneşten sağlanan ısı kazançlarının fazlasını sünger gibi emip depolar. Daha sonar dış ortamdaki sıcaklık düşmesiyle oluşan iç ortamda ki ısı ihtiyacı öncelikle kütle içinde depolanan fazla enerjiden sağlanır. Böylece iç ortam sıcaklık salınımının repülasyonu ile enerji tasarrufu elde edilir.

 

 

Soru: Thermomass Yapı Sistemi ile diğer yalıtımlı binalar arasındaki fark nedir?

 

Cevap: Thermomass Yapı Sistemleri kullanılmaya başlanana kadar, beton duvarların ekstradan iç yada dış yüzeyden izolasyon yapılıyor yada alternatif sandvic sistemler kullanılıyordu. Alternatif sistemlerde kullanılan demir yada çelik konnektörler “ısı köprülerine” sebep olup, yalıtımın işe yaramamasını sağlar. Ancak Thermomass Yapı Sistemi içerisinde kullanılan fiber kompozit konnektör ile birlikte, beton duvarlar tek operasyon içerisinde izole edilmiş olup, aynı zamanda izolasyona bağlı R-değerinde de %99’dan çok verim alınmış olur. Başka hiç bir beton yapı, Thermomass Yapı Sistemi’nin verimliliğine yaklaşamaz.

 

 

Soru: Thermomass Yapı Sistemi’nde kullanılan konnektörler hangi malzemelerden yapılmıştır?

 

Cevap: Konnektörler, %76 fiberglas ve %24 vinil ester polimerden oluşan fiber komposit  malzemeden oluşmaktadır. Malzemeler iyice test edilmiş ve son derece dayanıklı ve güçlü olduğu kanıtlanmıştır.

 

 

Soru: Thermomass Yapı Sİstemleri’nde neden çelik yerine fiber komposit malzeme konnektör kullanılıyor?

 

Cevap: Thermomass Yapı Sisteminde kullanılan fiber komposit konnektörler 0.302 kW/m2*K termal iletkenliğe sahiptir. Bu değer paslanmaz çelik için 26.2 kW/m2*K, hafif çelik (düşük karbonlu çelik) için 52,6 kW/m2*K, beton için 1.80 kW/m2*K dir. Bu sayede, Thermomass Yapı Sistemleri kusursuz bir yalıtım kabiliyetine sahiptir.

 

 

Soru: Betonun alkalinitesi, konnektöre zarar verebilir mi?

 

Cevap: Hayır. Konnektörün içerisinde bulunan venil ester reçine sayesinde, yapısında bulunan fiberglas kimyasal zararlardan korunur. Kompozit malzeme bu yüzden kimyasal aşınmalara karşı çok dayanıklıdır.

 

 

Soru: Ne zamandır Thermomass Yapı Sistemleri sandivic duvar sistemlerinde kullanılıyor?

 

Cevap: İlk inşaat 1980 yılında yapılmıştır.

 

 

Soru: Hangi yapı tipleri Thermomass Yapı Sistemi için uygundur?

 

Cevap: Beton, mimari açıdan önemli ve hemen hemen her görünümü alabilen bir yapı malzemesidir. Thermomass Yapı Sistemi, tasarımcıya yararlanması için bu gücü veririken, bina sahibine de yüksek enerji verimli bir yapı sunar.

 

Thermomass Yapı Sistemi, 1980’den beri geniş yelpazedeki bina tiplerinde kullanılmaktadır. Her düşük enerji maliyetli, uzun vadeli dayanıklı, düşük bakım ve yangın emniyetli bina sahibi olmak isteyenler Thermomass Yapı Sistemi’ni kullanmak için bir adaydır. Tamamlanış yapılar arasında, ticari binalar, dini yapılar, okullar, hastaneler, ıslahevleri, fabrikalar, antrepo ve ambarlar, yerleşim alanları ve spor tesisileri bulunmaktadır.

 

 

Soru: Thermomass Yapı Sistemi pahalı bir sistem mi?

 

Cevap: Gerçek maliyet lokasyon, yapılacak uygulama ve kullanılan duvarların kalınlıklarına gore değişiklik gösteriyor. Ancak, ilk maliyet diğer sistemlerle rekabet edebiliyor. Yaşam süresi masrafları, işletme ve enerji kazançları ve ısıtma, soğutma ve havalandırma masrafları  da değerlendirildiğinde Thermomass Yapı Sistemleri hali hazırdaki açık arayla en ekonomik ve verimli sistemdir. Eminiz ki, Thermomass Yapı Sistemi ile çok daha KALİTELİ, ÇEVRECİ, EKONOMİK ve UZUN ÖMÜRLÜ yapılar elde edebilirsiniz.

 

İnşaa etmeyi düşündüğünüz projeniz varsa, sizinle çözüm ortaklığı yapmaktan memnuniyet duyarız. Lütfen iletişime geçin.